Jak poradzić sobie z chrapaniem?

Gwizdanie, chrząkanie, a nawet poszturchiwanie to częste metody stosowane przez osoby, które pragną uciszyć swoich chrapiących partnerów. Z tego powodu każdej nocy tracimy 1-1,5 godziny snu. Według statystyk, z powodu chrapiącego partnera niemal co czwarta para śpi osobno! Sytuacja ta jest określana jako „senny rozwód”. Jest to powszechny problem, ponieważ chrapie co dziesiąty człowiek, z czego 80% to mężczyźni. Natężenie dźwięków wydobywających się z ust chrapiącego człowieka osiąga głośność nawet 90 decybeli, co można porównać z pracującą kosiarką do trawy, której hałas jest na poziomie 75-93 decybeli.

Czym tak właściwie jest chrapanie?

Chrapanie nie jest traktowane jako choroba. Jest to objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Polega na tym, że we śnie mięśniówka wiotczeje i tylna część gardzieli opada, dotykając nasady języka. Jest to poważny problem, który w dużej mierze dotyka osób z zaburzeniami budowy dróg oddechowych, ze skrzywioną przegrodą nosową czy powiększonymi migdałkami. Niestety poza wrodzonymi wadami, na kłopoty z chrapaniem ma wpływ niewłaściwy styl naszego życia, do którego zaliczyć można otyłość, picie alkoholu, zwłaszcza bezpośrednio przed snem lub zażywanie leków uspokajających i nasennych. Ma to niewątpliwie negatywny wpływ na stan naszego zdrowia, ponieważ w trakcie snu wpływa na wzrost ciśnienia krwi oraz tętna, co może skutkować ryzykiem zachorowań na schorzenia sercowo-naczyniowe.

Domowe sposoby na chrapanie

– Zrezygnuj z picia alkoholu na minimum dwie godziny przed snem,
– Staraj się spać na boku,
– Skorzystaj z mniejszych poduszek, które zapobiegają zaginaniu osi szyi wspomagającej chrapanie,
– W przypadku nadwagi, która wpływa na napięcie mięśni, a to z kolei wywiera ucisk dróg oddechowych – przejdź na dietę,
– Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza pomieszczeń sypialnianych, ponieważ zbyt suche – wysusza błonę śluzową, która jest przyczyną chrapania,
– Skorzystaj z preparatów dostępnych w aptekach tj., aerozole do nosa czy płukanki do gardła.
– Zainwestuj w gadżety wspomagające walkę z chrapaniem, np. specjalna poduszka z mikrofonem, która na odgłos chrapania podnosi się z jednej strony i odwraca głowę śpiącego na bok.

Zabiegowe leczenie chrapania

Warto jednak zaznaczyć, że niewątpliwie najlepsze efekty przynosi zabiegowe leczenie chrapania.
Operacja obejmuje częściowe usunięcie tkanek gardła, podniebienia miękkiego i języczka. Do metod inwazyjnych zaliczyć można m.in. :
– laserowe leczenie chrapania polegające na naświetlaniu gardła laserem,
– koblację polegającą na zastosowaniu fal radiowych i niskich temperatur,
– termoterapię bipolarną – zabieg wykonany ambulatoryjnie przy użyciu elektrody o wysokiej częstotliwości fal i niskiej temperaturze.

Co ciekawe, a zarazem przerażające, ryzyko śmierci na skutek zawału serca lub udaru mózgu w grupie osób regularnie chrapiących jest 3,5 razy większe niż u tych, którzy chrapią rzadko lub wcale. Nie warto zatem bagatelizować problemu chrapania, lecz podejmować wszelkie kroki, by temu zapobiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *