Obecna oferta produktowa w sklepach z materacami może przyprawić o zawrót głowy. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowocześniejszych pianek czy sprężyn, które mają zapewnić nam jak najwyższy komfort podczas snu. Szukając odpowiedniego materaca, możemy natknąć się na wiele informacji, które nie do końca są dla nas zrozumiałe. Jedną z nich jest z pewnością informacja o strefach twardości materaca. Zatem czym są strefy twardości w materacu i jaki mają wpływ na nasz sen?
Czym są strefy twardości w materacu?
Strefy twardości to nic innego jak wydzielone poziomy o odmiennym stopniu twardości na całej długości powierzchni spania. Stosowane są w nowoczesnych materacach w celu idealnego podparcia każdej części ciała, od stóp po samą głowę. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nogi i biodra potrzebują całkowicie innego podparcia niż głowa czy szyja. I właśnie w tym celu powstały materace z nawet kilkoma strefami twardości.
Ile stref twardości w materacu?
Najpopularniejsze modele materacy posiadają 3, 5 lub nawet 7 stref twardości. W materacach z trzema strefami twardości mocniejsze podparcie odczuwalne jest w strefie bioder. Materace z pięcioma strefami twardości tworzą doskonałe podparcie dla nóg, bioder, pasa, ramion oraz głowy. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup materaca, którego powierzchnia wyróżnia się aż siedmioma strefami twardości. Są to modele, które cieszą się największą popularnością wśród klientów ze względu na idealne wsparcie całego ciała na całej długości, od stóp po głowę. Im więcej stref twardości tym lepsze podparcie ciała uzyskamy podczas snu.
Strefy twardości występują zarówno w materacach sprężynowych, jak i piankowych. Zapewniają indywidualne wsparcie ciała podczas snu, doskonale dopasowując się do sylwetki, tworząc idealne podparcie dla kręgosłupa. Wybór odpowiedniego materaca to podstawa zdrowego i odprężającego snu. Warto również przed zakupem dowiedzieć się więcej o stopniach twardości materacy, aby lepiej dopasować wymarzony materac do własnych preferencji i budowy ciała. Więcej o twardościach materacy w naszym poprzednim wpisie: Symbole twardości materaca – co oznaczają?